
Rozpoczęły się polskie eliminacje do największego na świecie turnieju gier komputerowych – World Cyber Games 2006. W zeszłorocznej edycji WCG wzięło udział około 1,25 mln graczy z całego świata.

Dostęp do wiedzy oferowanej przez najwyższej klasy specjalistów, oszczędność czasu, nauka w dowolnym miejscu i tempie... O zaletach e-learningu, czyli wiedzy przekazywanej za pomocą narzędzi informatycznych, mówi się coraz więcej. Polacy jednak wciąż jakoś nie oszaleli na jego punkcie. „Polski rynek e-learningu rozwija się bardzo wolno” – ocenia Anna Soin ze Stowarzyszenia E-learningu.

Zamiast używania arkusza kalkulacyjnego i mozolnego "zarządzania cyframi" powinno być zarządzanie procesami oraz wspomaganie finansów w firmie systemami Business Intelligence i Business Performance Management - takich zmian w polskich firmach oczekują analitycy i menedżerowie.

Nowoczesne sposoby prowadzenia biznesu w naszym kraju się nie przyjmują. Pod względem rozwoju e-gospodarki wyprzedziły nas już Bermudy i Zjednoczone Emiraty Arabskie - wynika z najnowszego rankingu, przygotowanego przez "The Economist" i IBM. "Jedną z głównych przeszkód w rozwoju nowoczesnego biznesu jest problem z wdrażaniem elektronicznego podpisu" - mówi ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego Józef Oleński.

Pierwszy w Polsce Ośrodek Edukacji Interaktywnej MultiCentrum otwarto w piątek 9 czerwca we Wrocławiu. Sprzęt komputerowy wyposażony w nowoczesne oprogramowanie, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy miasta, kosztował ponad 1 mln zł.

Polscy naukowcy, m.in. z Katedry Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracują nad unowocześnieniem oprogramowania wykorzystywanego w telemedycynie.

Wspieranie innowacyjnych rozwiązań i technologii w zakresie bezpieczeństwa informatycznego oraz usług outsourcingowych to cel uruchomionego 1 czerwca w Poznaniu Centrum Innowacji Microsoft.

Biblioteki cyfrowe i zasoby edukacyjne w internecie to popularne pomoce edukacyjne w wielu krajach. Klasyczną literaturę polską także można czytać w sieci, dzięki Polskiej Bibliotece Internetowej (PBI), zawierającej ok 26 tys. rekordów. W przyszłości mogą powstać internetowe podręczniki szkolne, pisane przez nauczycieli.

W większości krajów Unii Europejskiej wprowadzane są programy rządowe, mające na celu zachęcenie ludzi do korzystania z internetu w domach. W Polsce istnieją tylko rządowe programy informatyzacji szkół, dlatego zaledwie 29 procent Polaków korzysta z Internetu – podkreśla raport Economist Intelligence Unit (EIU).

Zdaniem doradcy prezydenta RP, prof. Michała Kleibera, technologie informatyczne mają zbyt mały wpływ na rozwój gospodarczy w Polsce. Uczestniczył on w środę 24 maja w konferencji Economist Intelligence Unit, poświęconej rządowym programom informatyzacji społeczeństw w Unii Europejskiej. "Wdrożenie technologii informatycznych przyczyniło się w Polsce średnio w 20 proc. do wzrostu PKB. Tymczasem w Unii Europejskiej było to 40 proc. zaś w USA – około 60 proc.” - zauważa.