Serwis InformatykaActive Jet - tusze i tonerySerwis Informatyka

Systemy Business Intelligence zastąpią arkusze kalkulacyjne

Zamiast używania arkusza kalkulacyjnego i mozolnego "zarządzania cyframi" powinno być zarządzanie procesami oraz wspomaganie finansów w firmie systemami Business Intelligence i Business Performance Management - takich zmian w polskich firmach oczekują analitycy i menedżerowie.

Sposób zarządzania firmowymi finansami trzeba zmienić - podkreślają analitycy i menedżerowie, uczestniczący w  seminarium zorganizowanym w poniedziałek 19 czerwca w Centrum Promocji Informatyki. .

 

Należy to zrobić tak, aby nie zostały utrwalone dawne nawyki pracy, a nowe oprogramowanie do wspomagania procesów finansowych nie było tylko "narzędziem do przyspieszania pracy". Musi ono bowiem obsługiwać całość procesów biznesowych w przedsiębiorstwie.

„Współczesny menedżer powinien przestać zarządzać cyframi, a zacząć zarządzać procesami, choćby po to, aby stwierdzić, ile z nich jest naprawdę potrzebnych w firmie. Nie sztuka być najlepszym w wykonywaniu rzeczy zbędnych" – mówi project manger z Inforum Business Intelligence, Marcin Zarzkewicz.

 

Jak uważają kierownik działu business intelligence w firmie Midrange Mineral Tomasz M.Lewicki oraz dyrektor ds. sprzedaży w Midrange Mineral Wiesław Migdałek, polskie firmy, nawet te największe, do planowania i raportowania wciąż używają arkuszy kalkulacyjnych „jak 10 czy 12 lat temu”. Duże firmy zachodnie już dawno przeszły na zaawansowane systemy do wspomagania planowania, a obecnie wdrażają systemy do budżetowania i controllingu.

 

Według przytoczonych przez nich badań firmy analitycznej META Group wynika, że arkusze kalkulacyjne są podstawowym narzędziem nie tylko planowania, ale także raportowania zarządczego. Używa się ich w 64 proc. firm regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), podczas gdy rozwiązania informatyczne zaprojektowane do tego celu stosuje tylko nieco ponad 38 proc. ankietowanych.

 

Jak podkreślają Lewicki i Migdałek, z opracowania firmy konsultingowej PriceWaterhouseCoopers wynika ponadto, że 90 proc. arkuszy kalkulacyjnych używanych w planowaniu korporacyjnym zawierało „znaczące błędy”.

 

Analitycy i menedżerowie zgromadzeni na seminarium są zdania, że zastosowanie zaawansowanych systemów do planowania, budżetowania i controllingu pozwoli eliminować błędy wynikające z planowania i budżetowania przy użyciu „sklejania” arkuszy kalkulacyjnych pochodzących z poszczególnych działów oraz niedoszacowań i przeszacowań spowodowanych tym, że działy finansowe zajmują się głównie zbieraniem danych, a nie ich analizą.

 

Zaawansowane systemy, określane mianem Business Intelligence oraz ich następcy – systemy Business Perfomance Management, dokonują automatycznej analizy wybranych parametrów w przedsiębiorstwie. Zawiadamiają o ich przekroczeniu, wspomagają cały proces planowania (nie tylko planowania finansowego), budżetowanie, controlling oraz generują różne typy raportów.

 

Wdrożenie tego typu oprogramowania, według analityków, zmniejsza możliwość powstania błędów w planowaniu, budżetowaniu i controllingu od 45 do 75 proc.

 

Źródło: http://www.naukawpolsce.pl/nauka/

 


Komentarze
Polityka Prywatności