Serwis InformatykaActive Jet - tusze i tonerySerwis Informatyka

Krajowy finał konkursu Imagine Cup 2006 - najlepsi studenci z Politechniki Poznańskiej

  

Krajowy finał konkursu Imagine Cup 2006 w kategorii Projektowanie Oprogramowania rozstrzygnięty!

 

21 kwietnia 2006 w siedzibie firmy Microsoft w Warszawie, odbyły się rozgrywki finałowe krajowego etapu konkursu Imagine Cup 2006 w kategorii Projektowanie Oprogramowania. Motywem przewodnim konkursu było hasło „wyobraź sobie świat, w którym technologia pozwala nam żyć zdrowiej”. Zwyciężył zespół HeartBIT@PUT, reprezentującej Politechnikę Poznańską.

 

Do ogólnopolskiego finału kategorii Projektowanie Oprogramowania konkursu Imagine Cup 2006 zakwalifikowało się 10 zespołów z całej Polski. Zadaniem studentów było stworzenie oprogramowania, które pozwoli ludziom żyć zdrowiej. Jednym z najważniejszych kryteriów oceny prac konkursowych była ich innowacyjność i pozytywny wpływ na jakość życia społeczeństwa.

 

Tegoroczny finał ogólnopolski trwał dwa dni. Pierwszego dnia finaliści uczestniczyli w profesjonalnych warsztatach technik prezentacji, dzięki którym mogli lepiej przygotować się do zaprezentowania swoich projektów następnego dnia. Po południu odbyła się także „sesja plakatowa”, w trakcie której sędziowie mieli możliwość dokładnie przyjrzeć się każdemu projektowi i porozmawiać z członkami poszczególnych zespołów.

 

Największe emocje budził drugi dzień finałów, czyli decydująca rozgrywka. Wszystkie 10 drużyn zaprezentowało swoje projekty przed jury konkursu. Każdy zespół miał 20 minut na przeprowadzenie prezentacji i przekonanie sędziów, że to jego aplikacja powinna wygrać tegoroczną edycję konkursu. Prezentacje drużyn odbywały się w języku angielskim.

 

Zwycięzcą finału ogólnopolskiego konkursu Imagine Cup 2006 w kategorii Projektowanie Oprogramowania okazała się drużyna HeartBIT@PUT z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej w składzie: Marcin Ignac, Mieszko Stelmach, Bartosz Rapp i Wojciech Świtała.

Studenci stworzyli aplikację o nazwie HeartBIT, służącą do zdalnego monitorowania i diagnozowania problemów z sercem na podstawie wyników badania EKG. Rozwiązanie umożliwia przeprowadzenie pomiaru EKG za pośrednictwem przenośnego elektrokardiografu, połączonego z Pocket PC oraz, w razie potrzeby, konsultację z lekarzem. Aplikacja została przygotowana zarówno z myślą o pracownikach medycznych, jak i indywidualnych użytkownikach, chcących uzyskać możliwość kontrolowania pracy swego serca w każdym miejscu i o każdej porze. Promotorem zespołu jest dr inż. Jacek Jelonek.

 

Drugie miejsce wywalczył zespół inPUT z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej w składzie Marek Wronowski, Michał Tartanus, Michał Zygmunt oraz Szymon Wybrański. Stworzona przez nich mobilna aplikacja o nazwie foodExplorer pomaga podejmować decyzje odnośnie diety i spożywanych posiłków, wskazując – zgodnie ze skonfigurowanym wcześniej profilem użytkownika – najzdrowsze dla niego pokarmy. Rozwiązanie przypomina również o porach spożywania posiłków, a także podaje informacje o miejscach, w których można zjeść zdrowy posiłek będąc poza domem. Promotorem zespołu jest Mikołaj Sobczak.

 

Trzecie miejsce na podium zajęła drużyna GarbWatchers z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej w składzie Marek Antoniuk, Marcin Bartoszuk, Arkadiusz Kondratiuk i Jakub Jałbrzykowski. Zaprojektowana przez nich aplikacja o nazwie GarbWatrcher pomaga użytkownikowi zachować prawidłową postawę podczas pracy przy komputerze. Sprzężone z kamerą internetową narzędzie ostrzega użytkownika za każdym razem, gdy ten zaczyna się garbić. Promotorem zespołu jest dr Jolanta Koszelew.

Zabawa finałowa, połączona z uroczystym rozdaniem nagród, odbyła się wieczorem w kręgielni Arco w Warszawie. Członkowie zwycięskiego zespołu HeartBIT otrzymali nagrody ufundowane przez firmę Orange, Partnera finału krajowego konkursu Imagine Cup 2006 – telefony Smartphone SPV M3000 z Windows Mobile 5.0, a także oprogramowanie Visual Studio 2005 Professional, ufundowane przez Microsoft. Studenci z Politechniki Poznańskiej w dniach 8-10 maja br. będą reprezentowali Polskę w Słowenii podczas finałów Europy Środkowo-Wschodniej, rywalizując z dziewięcioma innymi zespołami. 3 drużyny, które w Słowenii okażą się najlepsze i zajmą medalowe pozycje pojadą w sierpniu na światowe finały Imagine Cup 200 do stolicy Indii, Delhi, gdzie walczyć będą o 25 tys. USD.

 

Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technicznym dla studentów. W tym roku jest organizowany już po raz czwarty. Podczas gdy w pierwszej edycji konkursu wzięło udział około 1 tysiąca studentów z 25 krajów, tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę około 100 tysięcy uczestników z ponad 170 państw świata, w tym 1084 studentów z Polski. Uczestnicy rywalizują ze sobą w 6 kategoriach: Projektowanie Oprogramowania, Algorytm, Film krótkometrażowy, Technologie informatyczne, „Projekt Hoshimi” oraz Projekt interfejsu. Uczestnicy każdej z tych kategorii wykorzystują technologię do rozwiązania stawianego przez organizatorów problemu. W tym roku motywem przewodnim konkursu jest „technologia, która pozwala ludziom żyć zdrowiej”. Łączna suma nagród w konkursie to ponad 120 tys. dolarów.

 

W zeszłorocznej edycji konkursu, w kategorii Visual Gaming (aktualnie pod nazwą „Projekt Hoshimi”) studenci Politechniki Poznańskiej i Politechniki Łódzkiej zdeklasowali drużyny z całego świata, zajmując na światowych finałach w Japonii odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce.

Więcej informacji: www.imaginecup.pl

 

Karol Wituszyński 

 

Polityka Prywatności