Serwis InformatykaActive Jet - tusze i tonerySerwis Informatyka

W Poznaniu szkolenie nt. zarządzania własnością intelektualną

W najbliższy czwartek, 18 czerwca, w Poznaniu odbędzie się konferencja poświęcona zarządzaniu własnością intelektualną. Spotkanie w ramach cyklu IP Road Show organizuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) i Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii.

"Jeśli patent znajduje swoje wdrożenie, a produkt sprawdza się na rynku i komuś służy, to jest dla badacza duża satysfakcja. Samo zwiększenie liczby patentów, z którego nic nie wynika, nie rozwiąże problemu z innowacyjnością polskiej gospodarki" - mówi prof. chemii Jacek Guliński, prorektor UAM.

W spotkaniu wezmą udział zarówno badacze, studenci i absolwenci, jak i przedsiębiorcy, głównie z małych i średnich przedsiębiorstw.

Jednym z wielu projektów popularyzatorskich, w które angażuje się prorektor, jest IP Hub ( www.ip-hub.pl <http://www.ip-hub.pl> ), którego celem jest m.in. upowszechnianie wiedzy o ochronie wartości niematerialnych i dorobku badań stosowanych,

"Autorstwo patentów nie zawsze jest dla naukowca powodem do dumy. Należę do ludzi, którzy mają na swoim koncie kilkadziesiąt patentów, ale mogę też z podniesionym czołem mówić o kilku swoich doświadczeniach w komercjalizacji" - stwierdza prof. Guliński, który wspólnie z prof. Bogdanem Marcińcem założył wiele lat temu spin-off, czyli firmę specjalizującą się w autorskich technologiach w obszarze związków krzemoorganicznych.

Zdaniem prof. Gulińskiego, jego firma, dotąd obecna na rynku, to przykład, że na bazie własnego patentu można przygotować umowę licencyjno-wdrożeniową i stworzyć przedsiębiorstwo, do którego działalności się nie "dokłada", a z przychodów korzysta zarówno uczelnia - uzyskując opłaty licencyjne, jak i autorzy rozwiązań patentowych.

"W przypadku przedsiębiorstwa innowacyjno-wdrożeniowego Unisil sp. z o.o. ochrona patentowa była gwarantowana przez 15 lat. Uczelnia dokonywała co kilka lat niezbędnych opłat, by patent utrzymać w mocy, ale opłacało się to z uwagi na przychody z umowy licencyjno-wdrożeniowej pomiędzy uczelnią a firmą. Opłaty licencyjne wynosiły ok. 2 proc. przychodów, a te uczelnia dzieliła po połowie między siebie i autorów patentu (zespół otrzymywał nagrody, zaś połowa uzyskanych kwot przeznaczana była na potrzeby uczelni - na fundusz wdrożeniowy). To dobre rozwiązanie finansowe" - ocenia prorektor poznańskiej uczelni, gdzie obecnie jako jeden z administratorów i menedżerów odpowiada za patenty, komercjalizację, transfer technologii i przedsiębiorczość akademicką.

Czwartkowe wykłady i warsztaty odbędą się w sali A pawilonu 7 Międzynarodowych Targów Poznańskich (ul. Głogowska 14).

W godz. 9.00-11.00 odbędzie się cykl wykładów, prowadzonych przez reprezentantów uczelni wyższych i rzeczników patentowych. O zarządzaniu kapitałem intelektualnym w strategii rozwoju przedsiębiorstwa będzie mówiła prof. Irena Hejduk, kierownik Katedry Systemów Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej. Aktywa niematerialne i ich wpływ na wycenę rynkową przedsiębiorstwa omówi dr Rafał Wisła z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak wykorzystać informację patentową dla potrzeb projektowania nowych wyrobów lub usług doradzi dr inż. Lidia Żurawowicz z Instytutu Organizacji i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, a procedurę uzyskiwania patentu w praktyce krajowej i europejskiej zaprezentuje mgr inż. Irena Rachubik z Działu Patentów i Wzorów Przedsiębiorstwa Rzeczników Patentowych PATPOL.

W części warsztatowej, w godz. 11.30 - 13.30, zostaną omówione praktyczne aspekty ochrony własności intelektualnej (IP). Rolę brokera IP na globalnym rynku nakreśli Bogusław Węgliński z Politechniki Warszawskiej i stowarzyszenia IP Management Polska. Przedsiębiorcom rejestrującym znaki towarowe i osobom zainteresowanym badaniami z wykorzystaniem internetowych baz patentowych doradzał będzie rzecznik patentowy Uniwersytetu Adama Mickiewicza Wojciech Lisiecki. Na pytania o właściwą ochronę dóbr niematerialnych w przedsiębiorstwie odpowie Anna Tomtas-Anders z Fundacji ProRegio.

data ostatniej modyfikacji: 2009-06-17 19:01:51
Komentarze
Polityka Prywatności