Studenci z Europy Środkowo-Wschodniej zmierzyli się w regionalnych finałach Imagine Cup 2006, które odbyły się w słoweńskim mieście Maribor
Po trzech dniach zaciętej walki między 13 zespołami studentów z Europy Środkowej i Wschodniej, Microsoft ogłosił, że laureatem pierwszego miejsca w finale regionalnym Imagine Cup 2006 CEE jest zespół słoweński. Zwycięska drużyna będzie wraz ze zdobywcami drugiego i trzeciego miejsca – Chorwatami i Polakami – reprezentować region na światowych finałach Imagine Cup 2006, które odbędą się w sierpniu w Delhi, w Indiach. Dla Polski będzie to debiut w finale światowym w kategorii Projektowanie Oprogramowania.
Do udziału w Imagine Cup Microsoft co roku zaprasza studentów z całego świata. Ich zadaniem jest opracowanie i zaprezentowanie rozwiązań technologicznych, które stanowią rozwiązanie przedstawionego problemu. Tegoroczny motyw przewodni konkursu to: „Wyobraźmy sobie świat, w którym technologia pomaga nam żyć zdrowo”. Uniwersytet w Mariborze gościł 13 zespołów studenckich oraz ich opiekunów z całej Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsze miejsce w finale regionalnym zdobył zespół słoweński. Drugie i trzecie miejsce zajęły zespoły z Chorwacji i z Polski. Drużyny, które zajęły trzy pierwsze lokaty pojadą do Delhi w Indiach na światowy finał konkursu. Studenci będą mieli szansę wygrać fundusze na realizację swoich projektów konkursowych i przekształcenie ich w komercyjne produkty, rozwiązujące rzeczywiste problemy potencjalnych użytkowników. Konkurs Imagine Cup umożliwia studentom również zaprezentowanie swojej kreatywności poza własnym uniwersytetem, co poszerza ich horyzonty, a nawet może ułatwić im przyszłą karierę.
„Ogromne wrażenie zrobiła na nas jakość i innowacyjność rozwiązań zaprezentowanych przez uczestników tegorocznej edycji konkursu” — powiedział Wilfried Grommen, dyrektor generalny ds. strategii biznesowej w Microsoft EMEA. – „Finał regionalny konkursu Imagine Cup 2006 w Europie Środkowo-Wschodniej dowodzi, że mieszkańcy tego regionu potrafią tworzyć innowacyjne rozwiązania, wykorzystując oprogramowanie, które potencjalnie można by zastosować do zwalczania globalnych problemów i poprawy standardu życia. W ubiegłym roku zespoły z Europy Środkowej i Wschodniej doskonale spisały się w światowym finale, który odbył się w Jokohamie w Japonii. Mamy nadzieję, że równie dobrze poradzą sobie w tegorocznych, sierpniowych finałach w Indiach”.
Zwycięskie zespoły zaprezentowały następujące rozwiązania:
· Pierwsze miejsce – rozwiązanie sparcoNET zespołu słoweńskiego. Słoweński zespół Sparco opracował interfejs komputerowy, obsługiwany bez użycia rąk. Wykorzystując sprzęt powszechnego użytku, np. kamery internetowe, interfejs rozpoznaje kształt i ruchy osoby przed kamerą oraz reaguje na nie. Umożliwia to sterowanie komputerem za pomocą ruchów rąk i ciała, a nie myszy. Pozwala także użytkownikowi śledzić i powtarzać zaprezentowane ruchy ciała. Ma to wiele potencjalnych zastosowań, np. w szkołach, gdzie nauczyciele mogliby pokazywać dzieciom sposób wykonywania ruchów na zajęciach sportowych, a także w rehabilitacji sportowców, gdzie fizjoterapeuta miałby możliwość śledzenia ruchów swojego podopiecznego i wskazywania potencjalnych problemów.
· Drugie miejsce – projekt EKG Smart.net zespołu chorwackiego. Zespół z Chorwacji zaprojektował rozwiązanie, które integruje różne technologie monitorowania chorób serca i układu krążenia, umożliwiając błyskawiczną reakcję na sytuacje zagrożenia życia i zdrowia. Aplikacja umożliwia całodobowe monitorowanie akcji serca, wykonywanie badań EKG w alarmujących sytuacjach i odszukiwanie pacjenta za pomocą systemu GPS.
· Trzecie miejsce – rozwiązanie HeartBIT zespołu polskiego. Zespół z Politechniki Poznańskiej opracował i zbudował od podstaw rozwiązanie HeartBIT, służące do zdalnego monitorowania i diagnozowania problemów z sercem na podstawie wyników badania EKG. Mobilne rozwiązanie umożliwia przeprowadzenie pomiaru EKG za pośrednictwem przenośnego elektrokardiografu, połączonego z Pocket PC oraz, w razie potrzeby, konsultację z lekarzem. Aplikacja została przygotowana zarówno z myślą o pracownikach medycznych, jak i indywidualnych użytkownikach, chcących uzyskać możliwość kontrolowania pracy swego serca w każdym miejscu i o każdej porze.
W regionalnym finale konkursu dla Europy Środkowo-Wschodniej wzięły udział zespoły z Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Serbii i Czarnogóry oraz Ukrainy.
Informacje o firmie:
Microsoft jest międzynarodowym producentem oprogramowania komputerowego, aplikacji serwerowych i technologii informatycznych dla klientów indywidualnych, firm i instytucji. W ofercie spółki znajdują się m.in.: system operacyjny Microsoft Windows, oprogramowanie biurowe Microsoft Office System 2003, aplikacje serwerowe Microsoft Windows Server System i technologia Microsoft .Net. Z rozwiązań Microsoft korzystają ludzie i przedsiębiorstwa na całym świecie realizując swoje potrzeby i możliwości.
Microsoft Corporation powstał w 1975 roku w USA, na polskim rynku oddział firmy istnieje od 1992 r. W trakcie swojej 13-letniej obecności w Polsce, firma zaangażowała się w liczne programy społeczne, a w maju 2005 roku zainaugurowała działalność Forum Edukacji Microsoft – strategicznej inicjatywy mającej na celu wspieranie i upowszechnianie edukacji informatycznej w Polsce. W ramach Forum realizowane są projekty skierowane do szkół i uczelni, jak również programy, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku tzw. „wykluczenia informacyjnego”, poprzez ułatwianie dostępu do technologii grupom defaworyzowanym społecznie. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie www.forumedukacji.pl.
Zapraszamy do odwiedzenia polskiej strony firmy Microsoft pod adresem: http://www.microsoft.com/poland/
Microsoft, Windows, Windows Mobile, Visual Studio, Windows Server System, Windows Server, SQL Server, Visual Studio, BizTalk Server są zarejestrowanymi znakami towarowymi, bądź znakami towarowymi Microsoft Corp. w Stanach Zjednoczonych i/lub w innych krajach. Nazwy wymienionych firm i produktów mogą być zastrzeżonymi znakami towarowymi ich właścicieli.