eTwinning to nazwa europejskiej akcji, umożliwiającej placówkom oświatowym - od przedszkola po szkoły średniej - międzynarodową internetową współpracę oraz wymianę myśli i doświadczeń. Z województwa śląskiego pochodzą ponad dwie trzecie wszystkich polskich szkół, które przystąpiły do akcji w ciągu pierwszego roku jej funkcjonowania.
Dotychczasowym osiągnięciom i nowym pomysłom na wykorzystanie możliwości, które stwarza akcja eTwinning, poświęcona była konferencja zorganizowana w ubiegłym tygodniu w Katowicach przez śląskie kuratorium oświaty.
Szkoły, zgłaszając się do uczestnictwa w akcji, składają na specjalnej internetowej platformie swoją ofertę. Określają tam tematy, którymi chciałyby się zajmować współpracując ze szkołami z innych europejskich krajów. Potem szukają ofert szkół, które najbardziej im odpowiadają. Jak się okazało, najwięcej wspólnych tematów polskie szkoły znajdują ze szkołami litewskimi.
Innymi krajami, z którymi Polacy chętnie nawiązują internetowe partnerstwo są Włochy, Wielka Brytania, Finlandia, Grecja i Czechy. Najczęściej używane językami to angielski, niemiecki i na trzecim miejscu (przed francuskim) - polski. Jak sądzą organizatorzy eTwinningu, prawdopodobnie wynika to z dużej aktywności polskich emigrantów.
Podstawową formą komunikacji między szkołami jest poczta elektroniczna. Uczniowie i nauczyciele prowadzą także czaty, piszą na forach, wymieniają się prezentacjami, organizują sieciowe wideokonferencje i tworzą wspólne strony internetowe.
Jak ocenili w Katowicach organizatorzy polskiej części akcji, przełamała ona stereotyp "edukacji zamkniętej w czterech ścianach klasy". Charakterystyczne jest to, że uczniowie biorą w niej udział najczęściej podczas zajęć pozalekcyjnych lub w swoim wolnym czasie - w szkole lub w domu.
Wspólnych tematów jest wiele. Uczniowie z zespołu szkół nr 3 z Będzina współpracują np. z jedną ze szkół na Malcie - wymieniają listy w swoich miastach i regionach. Uczniowie z podstawówki nr 13 w Zawierciu, którzy korespondują z inną szkołą z Malty za pomocą Internetu, wymieniają ze sobą polskie i maltańskie legendy.
Współpracujący z czeskimi uczniami uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Rybniku skupili się na problemach środowiska. Ze swymi rówieśnikami w Czechach uczniowie tyskiego gimnazjum nr 4 omawiają zmiany, jakie nastąpiły po przeobrażeniach politycznych w obu postkomunistycznych krajach.
Akcja jest częścią programu eLearning, wdrażanego w Polsce przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, finansowanego z funduszy europejskich. W Polsce do akcji e-Twinning przystąpiły ogółem 564 szkoły, w tym 378 z województwa śląskiego.
Źródło: http://www.naukawpolsce.pl/nauka/