Serwis InformatykaActive Jet - tusze i tonerySerwis Informatyka

Oprogramowanie Open Source stosuje 94 proc. polskich firm

Oprogramowanie typu Open Source na swoich serwerach stosuje 94 proc. polskich firm. Przeważa należący do tej kategorii system operacyjny Linux i pakiety biurowe Open Office. Dane te są rezultatem badań przedstawionych w czwartek 6 marca na konferencji przez Stowarzyszenie Linux Profesjonalny i firmę Pentor.

Open Source jest oprogramowaniem z wolnym dostępem do kodu źródłowego - można go modyfikować według własnych potrzeb, m.in. tworząc nowe usługi i aplikacje. Możliwa jest też budowa aplikacji komercyjnych, które można następnie sprzedawać. Część aplikacji i systemów Open Source jest bezpłatna.

 

Serwery wyposażone w system Linux są najczęściej (ponad 72 proc. wskazań) wykorzystywane do obsługi infrastruktury sieciowej firmy (firewall, serwery WWW, poczta elektroniczna). Dla 45 proc. ankietowanych firm są również platformą dla baz danych.

 

Jak wynika z badań, na komputerach PC z systemem Linux  najczęściej wykorzystuje się przeglądarki internetowe,  programy pocztowe i pakiet biurowy OpenOffice. 16 proc. firm  stosuje Linux i oprogramowanie Open Source na wszystkich swoich komputerach (tzw. desktopach).

 

Najpopularniejsze dystrybucje Linuksa na polskich firmowych desktopach to Red Hat (używany przez 21 proc. badanych), Novell SUSE Linux (16 proc.), Debian (15 proc.).

 

Na serwerach najczęściej występuje Red Hat (blisko 40 proc.), a następnie SUSE Linux i Debian (po blisko 25 proc.)

 

Jak wynika z badań, preferują wersje komercyjne systemów i aplikacji Open Source – głównie z uwagi na usługi wsparcia technicznego, certyfikaty zgodności i dostępność szkoleń. 60 proc. krajowych przedsiębiorców uważa, że całkowite koszty wdrożenia rozwiązań linuksowych są mniejsze niż w przypadku rozwiązań zamkniętych, czyli bez dostępu do kodu źródłowego.

 

Mniejsze firmy częściej opierają krytyczne (niezbędne dla funkcjonowania firmowej informatyki) aplikacje serwerowe na rozwiązaniach Open Source. Ponad 50 proc. z nich ocenia te zastosowania jako krytyczne dla funkcjonowania ich firmy; wśród dużych firm sądzi tak 25 proc.

 

Jak wynika z badań, najistotniejsze czynniki decydujące o przejściu na Open Source to przede wszystkim większe bezpieczeństwo i stabilność działania (uważa tak 50 proc. badanych firm) i niższe koszty zakupu (42 proc. firm).

 

Badania przeprowadzono w marcu 2006 r. wśród 246 polskich firm. MES

 

Źródło: http://www.naukawpolsce.pl/nauka/

 


Komentarze
Polityka Prywatności